Pravidlá

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA

Či sa nám to páči alebo nie, ľudská spoločnosť funguje na základe istého súboru dohodnutých pravidiel. Dokonca aj táto webstránka si vyžaduje dodržiavanie istého súboru špecifických pravidiel…

Autorské práva

Obsahový materiál týchto webstránok je výsledkom mojej tvorivej činnosti. Má podobu súboru jednotlivých autorských diel, na ktoré si vyhradzujem všetky autorské práva. Akékoľvek rozmnožovanie, modifikácia a šírenie týchto autorských diel, prípadne ich častí, v rámci akéhokoľvek komerčného využitia – takéto konanie je možné len po mojom písomnom, prípadne emailovom súhlase. V ostatných prípadoch je nevyhnutné uvádzať plné bibliografické údaje v rozsahu ustanovenom tradičnými zvykmi akademického protredia (viď D. Meško, D. Katuščák, J. Findra a kol. – Akademická príručka). Prosím vás, rešpektujte to.

Pri mojej autorskej tvorbe nevyhnutne dochádza k zverejneniu diela, alebo určitej jeho časti, kedy autorom a držiteľom autorských práv nie som ja. Takúto situáciu spoznáte viditeľným uvedením údajov skutočného autora. Pôvodný autor si v takýchto prípadoch uplatňuje svoje autorské práva – osobitne. Jeho autorské práva mu mojim zverejnením nijakým spôsobom nezanikajú! Tieto informačné zdroje používam vždy v rozsahu a absolútnom súlade s autorským zákonom č. 185/2015 Z. z. a Ústavou Slovenskej republiky. V prípade autorského zákona sa jedná predovšetkým o ustanovenia tohto zákona, ktoré je možné nájsť v jeho 4-tej hlave („Výnimky a obmedzenia majetkových práv“).

Konkrétne mám na mysli „2. oddiel – Použitie diela na účely slobody prejavu a práva na informácie“ spomenutého zákona, kde sa v „§ 37 Citácia“ občanom Slovenska umožňuje v bode č.1 používať „…formou citácie zverejnené dielo alebo jeho časť najmä na účel recenzie alebo kritiky tohto diela.“ Ďalej sa v „§ 39 Použitie diela na informačné účely“ občanom Slovenska umožňuje v bode č. 1: „…bez súhlasu autora použije zverejnené slovesné dielo vo forme článku alebo vysielané dielo týkajúce sa aktuálnych hospodárskych, politických alebo náboženských tém vyhotovením rozmnoženiny alebo verejným prenosom prostredníctvom hromadného informačného prostriedku, ak takéto použitie nie je výslovne vyhradené;“ v bode č. 2: „…bez súhlasu autora použije dielo vyhotovením rozmnoženiny, verejným prenosom alebo verejným rozširovaním prevodom vlastníckeho práva výlučne v súvislosti s informovaním o aktuálnych udalostiach v rozsahu odôvodnenom právom na informácie;“ v bode č. 3: „…bez súhlasu autora použije dielo, ktoré je politickým prejavom alebo verejnou prednáškou, vyhotovením rozmnoženiny, verejným prenosom alebo verejným rozširovaním prevodom vlastníckeho práva v rozsahu odôvodnenom právom na informácie."

Zároveň sa jedná o „3. oddiel – Použitie diela na sociálne, vzdelávacie, vedecké, kultúrne, úradné a iné účely“, kde sa v „§ 44 Použitie diela na vyučovacie účely a pri výskume“ občanom Slovenska umožňuje: „…bez súhlasu autora použije zverejnené dielo vyhotovením rozmnoženiny, verejným vykonaním alebo verejným prenosom na účel názornej ukážky pri výučbe alebo pri výskume, ak pri takomto použití nedochádza k priamemu alebo nepriamemu majetkovému prospechu.“

Odvolávanie sa na tvorbu iných autorov, citovanie z ich diel je jedným zo základných pilierov, nevyhnutnou potrebou v procese mojej vlastnej tvorby a vôbec v procese myslenia ako takého. Nie je to ale nijaká mnou vymyslená novinka. Práve táto špecifická forma koeexistencie mysliacich bytostí, vzájomná otvorenosť pri výmene a sprostredkovaní myšlienok, je základom všetkého ľudského pokroku. Jedným z najkrajších dôkazov týchto tvrdení je možné nájsť v knihe „Epikuros – O šťastnom živote (Nakladateľstvo Pravda, 1989)“. Táto kniha je tvorená nielen prekladmi prác tohto známeho gréckeho filozofa, ale nakoľko sa nám jeho tvorba nezachovala v kompletnej podobe, tak z tohto dôvodu sú mnohé z jeho prác v tejto knihe odprezentované formou ich odrazu v tvorbe iných – v danej dobe žijúcich, – autorov ako Cicero, Seneca, Plútarchos, Marcus Aurelius, Lucretius atď. Len vďaka existencii tejto diskurznej spleti ľudského pokolenia dnes máme predstavu o tom, kto to vlastne Epikuros bol a ako premýšľal, iba vďaka tomu. Ja som pevne presvedčený, že len vďaka tvorbe iných som tým, kým som a je to práve tvorba iných, ktorá mne samotnému umožňuje ilustrovať moje vlastné myšlienky spôsobom, kedy sa stávajú… „najdokonalejšie uchopiteľné“. Bez iných nie je ani človek sám. Každý, kto bráni tejto forme zdieľania myšlienok je vo svojej podstate činiaci zločin voči ľudskosti a ničí prirodzenosť bytia ľudskej spoločnosti.

Ak máte napriek všetkému uvedenému pocit, že vám boli na týchto stránkach poškodené vaše autorské práva, tak ma neváhajte okamžite kontaktovať na nasledujúcich kontaktných údajoch. Ďakujem.

Vzdanie sa zodpovednosti

Napriek maximálnej snahe zabezpečiť vysokú úroveň kvality obsahového materiálu, nie je v mojich silách zaručiť absolútnu pravdivosť a aktuálnosť všetkých uvedených údajov; úplne predísť ľudskému pochybeniu, prípadne zlyhaniu techniky. Informácie vám poskytujem „tak ako sú“, na základe mojej dobrej viery v ich správnosť. Nie je neobvyklé, že to, čo je dnes považované za správne, sa nakoniec zvykne ukázať ako chybné. Nech je vám súčasná politická situácia na Slovensku, v Európe, ale aj vo svete, zjavným príkladom. Ľudské poznanie sa neustále vyvíja. Preto nepreberám zodpovednosť za uvedené informácie, ktoré na týchto stránkach nájdete a ich prípadne negatívne dôsledky na váš život. Človek nemôže slepo veriť všetkému, čo sa mu predsúva. V prvom rade, musí vedieť myslieť sám za seba. Preto vás žiadam, aby ste vždy kriticky zhodnotili dostupné fakty a vyvodili tomu zodpovedajúce závery, ak možno správne. Ide predsa „len“ o váš život.

Informácie uvedené na týchto webstránkach majú informatívny charakter, nie je možné ich použiť pre právne úkony!

Návrat hore

Bystroumny.sk používa súbory cookie. | Pravidlá | Súkromie
Copyright © 2021